• המלצותי בנוגע לפוליו

  שלום לכולם!שבוע טוב!

  בימים אילו פנו אלי רבים עם שאלות הנוגעות לחיסון הפוליו. בזמנים אילו חשוב להיות מאד נאמנים לעובדות מבוססות. נתונים נכונים הם הפתרון לבלבול.

  יש לזכור כי כלי התקשורת, ניזונים מ 'דרמות' ועושים ככל יכולתם לייצר את הדרמות הללו- כדי להרוויח עוד רייטינג. עיתונאים יודעים כי פחד ,דרמות ובהלה הם המרכיב לאייטם מושך.ועל כן יוצרים תופעות שכאלו. לכן זכרו תמיד לקחת את התקשורת בעירבון מוגבל ביותר.

  לכן,אני כותבת לכם כאן  מאמר בהתבסס על עובדות מבוססות שנבדקו.אני מקווה שבזכותו תרגישו בטוחים יותר ורגועים יותר בכדי להגיע להחלטה המתאימה לכם.אני מתחילה בכמה עובדות על המחלה,על החיסון ולבסוף עונה על שאלות בנוגע לחזרה למסגרות וכמובן: מה ניתן לעשות כעת כדי לחזק את ילדנו?

  בהצלחה! לכל שאלה נוספת אני כאן,שבוע מצוין!נועה

  עובדות על מחלת הפוליו
  מחלת הפוליו נגרמת עקב חדירה של נגיף הפוליו לתוך מערכת העיכול.
  ההדבקה מתרחשת בעקבות מגע עם צואה נגועה בנגיף או שתייה של נוזלים אשר הנגיף נמצא בהם.

  בקרב כ- 90%-95% מהנדבקים בנגיף, המחלה ללא תסמינים כלל. הנגיף מפונה ע"י מערכת החיסון ללא השארת סימן. 4%-8% מהנדבקים יחוו את המחלה כמחלה דמויית שפעת, מלווה בכאבי בטן וכאבי ראש. בקרב 1% מהנדבקים הנגיף יחדור למערכת העצבים ויגרום לשיתוק, לרוב בגפיים התחתונות, אשר במרבית המקרים (אך לא כולם) חולף. שיתוק קבוע הינו נדיר ומוערך בכ 1 מכל 1,000 אנשים הפוגשים את הנגיף.

  האחוז המזערי שנפגע הינם בד"כ חולים שמלבד הפגישה עם הנגיף סבלו מאחד ובד"כ יותר מאחד  מהגורמים הבאים: מערכת חיסון חלשה מאד, בריאות לקויה מלכתחילה,שלא טופלה כראוי , רגישויות יתר שלא טופלו ,תזונה לקויה וסביבה מלאת סטרס.

  שמירה בסיסית על היגיינה תמנע בצורה הטובה ביותר את ההידבקות בנגיף. נכון הדבר שבעתיים כאשר מחסנים את האוכלוסייה בחיסון חי-מוחלש ממנו מופרש הוירוס /בצואה ועלול בדרך זו להדביק אחרים

  .הימנעות מסוכר ועמילנים עשויה גם כן להפחית הסיכוי להידבקות במחלה

  למעלה מ- 20 שנה לא דווחו מקרים חדשים של הידבקות בנגיף בקרב אוכלוסיית ישראל וזאת בעיקר בשל רמת ההיגיינה הגבוהה והפרדת מערכות הביוב מהאוכלוסייה.

  אז מה קורה כעת?
  ביוני 2013 התגלה נגיף הפוליו בשופכין של רהט ומספר ערים נוספות באזור הדרום.בסוף יולי דווח על איתור הווירוס בקרב כמה ילדים- שנתגלו כנשאים שלו. עד עתה, לא דווח על אף אדם החולה בפוליו.

  העובדה הכי חשובה כאן היא זו: כבר 25 שנה לא נתגלה אפילו מקרה אחד של פוליו בישראל.
  גם ב"אירוע" הנוכחי אין עדיין אף מקרה אחד של מחלה בפועל. הממצאים הם רק בביוב ובהפרשות של נשאים.

  (נשאות-היא מצב בו אדם נושא את הנגיף אך אינו חולה בו. למשל: אחוזים גבוהים מאד באוכלוסייה הנם נשאים של ווירוס ההרפס, אם כי אצל רבים הסימפטומים מתבטאים לעתים רחוקות, אם בכלל.)

  כבר היו מקרים לא מעטים בשנים האחרונות בהם נתגלו נגיפי פוליו בביוב של ערים שונות. עד כה זה לא גרם לתחלואה.

  ?כיצד הגיע הנגיף לביוב 

  אדם אשר נדבק בנגיף יפריש אותו החוצה בצואה. הימצאות הנגיף יכולה להיות עקב תחלואה של אדם או בעקבות מתן חיסון אוראלי (הניתן בטיפות) המכיל את הנגיף המוחלש, גם במצב כזה אותו אדם אשר קיבל את החיסון יפריש את הנגיף לצואה ומשם למערכת השופכין. לפי הדיווח, הנגיף אשר נמצא בשופכין בדרום מקורו בזן הטבעי ולא בחיסון האוראלי.

  שרידי הנגיף נמצאים מדי פעם במערכת השופכין אך עם זאת אין התפרצויות של פוליו בקרב ילדים מחוסנים ולא מחוסנים כאחד.
  יש לזכור כי חיסון הפוליו אינו לכל החיים ובקרב האוכלוסייה הבוגרת ישנם לא מעט אנשים אשר ההגנה החיסונית שלהם ירדה ואינם מחוסנים מפני הנגיף ועדיין, אין אנו רואים התפרצויות של המחלה בישראל.

  משרד הבריאות חוזר ומדגיש כי אין מדובר במגיפה וכי לא נמצא אף לא חולה אחד במחלה

   ?מדוע החליט משרד הבריאות לחסן

  בתגובה לממצאים ,החליט משרד הבריאות על מבצע חיסונים נרחב. בשלב הראשון, לאחר איתור שרידי וירוס במי השופכין ביוני 2013, לא הייתה למשרד הבריאות סיבה לשנות את מדיניות החיסונים הרגילה ולכן המליץ על השלמת החיסונים לילדים עד גיל 6. לאחר איתור פרטים באוכלוסיה הנושאים את הווירוס בסוף יולי, ביקשו במשרד הבריאות לבלום את התפשטות הווירוס באוכלוסייה, מה שלא ניתן באמצעות החיסון המומת. התקווה במשרד הבריאות היא כי כלל האוכלוסייה תתחסן באמצעות הפצת הנגיף החי-מוחלש באוכלוסייה, דבר שנעשה באמצעות חיסון ילדים אשר משמשים כסוכני ההפצה שלו.

  הרעיון הוא בעצם 'לכפות' על האוכלוסייה להיחשף לחיסון,ע"י הדבקה מכוונת דרך הילדים  וכך ליצור באוכלוסיה חסינות עדרית.

  החיסון החי-מוחלש הנפוץ והישן שהיה בשימוש בישראל עד שנת 2005 רשם תופעות לוואי חמורות, במיוחד היכולת  לגרום לשיתוק עצמו והוחלף במרבית המדינות המערביות בחיסון המומת. ילדים מבוגרים מגיל 9 נחשבים מחוסנים בחיסון החי-מוחלש, שכאמור ניתן בישראל עד שנת  2005

  בנוסף, נראה כי משרד הבריאות נתון ללחצים מצד ארגון הבריאות העולמי, הנאבק במיגור הפוליו (לא בהצלחה יתרה, בשל השימוש המאסיבי בחיסון החי-מוחלש אשר מחזיר את הנגיף בכל פעם מחדש) ומבקש בכל מחיר להפעיל את המכשיר היחידי העומד לרשותו: חיסונים

  יש כאן כסת"ח ברור. ההחלטה לחסן מבטיחה שמשרד הבריאות לא יואשם אם וכאשר יחלה אדם בפוליו. גם אם יחלה אדם בפוליו, אפילו מהחיסון עצמו, משרד הבריאות יראה בזה מחיר קטן ובלתי נמנע במבצע אשר מנע תחלואה גבוהה יותר. מצד שני, אלמלא יצא במבצע החיסונים והיה חולה אדם בפוליו, היה הופך מטרה להאשמות בגין אזלת יד.

  כמו כן,חברת החיסונים מפעילה משאבים אדירים ויקרים,על מנת לקדם את רכישת החיסון מכספי משלם המיסים בישראל. זו עסקה שהם ודאי לא רוצים לפספס,והזדמנות נהדרת לה חיכו. על משרד הבריאות ועל ארגון הבריאות העולמי (שאליו כפוף גם משרד הבריאות הישראלי) מופעלת תעמולה בלתי פוסקת ,מסעות פרסום ולוביזם נרחב של חברות החיסונים. יש לזכור ,כי כשם ש "חברת קוקה קולה" משקיעה מיליארדים כדי לשכנע אותנו ש 'קוקה קולה היא טעם החיים' כך מטרתם של אותן חברות היא למכור את מוצריהן ולשמור על מעמדם כתעשייה השנייה החזקה בעולם. וזאת כמובן, במסווה של דאגה לבריאות הציבור.

  מהן הסכנות שבחיסון ומדוע אין בו כבר שימוש במדינות מערביות?


  תופעות הלוואי הנפוצות האפשריות לחיסון המומת המדווחות הן: אדמומיות באזור ההזרקה, חום וכאב מקומי.
  תופעות הלוואי הנדירות האפשריות המדווחות הן: הפרעות במערכת הדם והמערכת הלימפתית, תגובה אלרגית לחיסון, שוק אנפילקטי, כאבי מפרקים, כאבי שרירים חזקים, פרכוסים, נמלול (בעיקר בגפיים), ישנוניות, חוסר שקט, סרפדת, GBS ועוד. כל החיסונים מכילים אדג'ובנטים שהוכחו כעשויים לגרום ולמחלות אוטואימוניות

   רק בארה"ב, דווחו עד היום ל"מערכת הדיווח על תופעות לוואי מחיסונים" על 46,467 אירועים, מהם 562  המקרי מוות, 553 אירועים מסכני חיים ו 364 אירועי נכות לצמיתות מחיסון הפוליו המומת בלבד ,אותו הסוג הניתן בארץ.

  מספר האירועים המדווחים מכל החיסונים,כולל החי המוחלש, המכילים פוליו גבוה פי שלוש לערך ממספרים אלו

  בארה"ב, מתוך 274 תביעות שהוגשו לפיצויים כתוצאה ממתן חיסון פוליו מהסוג הניתן בארץ (בהם 14 מקרי מוות), 7 זכו בפיצויים.

  המחקר שבדק את החיסון החי-מוחלש החדש אותו פיתח יצרן בהודו, כלל לא בדק בטיחות, אך דווח על 19 תופעות לוואי חמורות (שהצריכו אשפוז בבית חולים), בהם מקרה אחד של פטירה שהוגדר כמוות בעריסה (מתוך כלל 830 הנבדקים שקיבלו חיסון חי-מוחלש כזה או אחר – שיעור של כ 2.3% תופעות לוואי חמורות). תקופת המעקב היתה פחות מארבעה חודשים. לטענת החוקרים אין קשר בין תופעות לוואי חמורו אלו לחיסונים. 41 תופעות לוואי נוספות (בעיקר זיהומים) דווחו גם כן.

  , שאריות הנגיף מופרשות בצואה וישנה חשיבות עליונה בשמירה על היגיינה בכדי למנוע הדבקה של אדם אחר בנגיף המוחלש. מצד שני, בדיוק אותו מנגנון הדבקה מהווה את התקווה להפצת החיסון לכלל האוכלוסייה, ואגב כך לחסנה, כך שלא ברור איך נוכל להשיג הפצת החיסון לכולם באמצעות הדבקה בו בזמן שנקפיד על הרגלי הגיינה כדי לא להעביר את הנגיף ולסכן את האוכלוסייה בפוליו. בצד חיסון אנשים מסויימים, הוירוס המוחלש יגיע גם לאנשים פגיעים יותר (בעלי מערכת חיסונית מוחלשת) הנמצאים בסיכון גבוה יותר לתופעות לוואי, בהן שיתוק.

  מחקרים מדווחים שהנגיף המוחלש בחיסון עשוי לעבור התמרה גנטית ולחזור למצבו הטבעי במעיים. כמו כן, נוכחותו במקביל לנגיף המומת מחיסון קודם עשויה להאריך את משך הזמן שבו הוא מקנן במעיים. דיווחים שונים מצביעים על הימצאות נגיפים חיים-מוחלשים כתוצאה מהחיסון גם שנים לאחר הפסקת השימוש בו. בעזרת מודלים מתמטיים מערכים שהסיכוי להתפרצות אחת לפחות של פוליו כשנה לאחר הפסקת השימוש בחיסון החי-מוחלש, עומדת על 65%-90%.

  למעשה, הפצה המונית של נגיפים חיים-מוחלשים באמצעות מבצע "שתי טיפות" מסכנת את כלל האוכלוסייה, במיוחד תינוקות, קשישים וחולים עם מערכת חיסונית מוחלשת. במקום תפוצה מבוקרת של הנגיף הטבעי, אשר במקרים רבים בעולם, אפילו במדינות באפריקה, נעלם מעצמו ולא המשיך להתפשט גם ללא חיסונים, אנו מפיצים עכשיו וירוסים חיים-מוחלשים בצורה בלתי מבוקרת לכל האוכלוסייה שישארו עימנו זמן רב ויסכנו אוכלוסיות בסיכון.

  .לפי ההנחיות יחוסנו רק ילדים שחוסנו כבר בחיסון המומת ,על מנת להקטין את הסיכוי שלהם לפתח שיתוק פוליו בעצמם מהחיסון החי-מוחלש

  שני מחקרים מלמדים על סיכון מוגבר לשיתוק פוליו כתוצאה מהחיסון החי-מוחלש כאשר ניתן בסמיכות לפרובוקציה (פגיעה) בשריר. פרובוקציה של השריר יכולה להיות, למשל, הזרקת תרופה כלשהי לתוך השריר (כמו אנטיביוטיקה כאשר ניתנת בזריקה). מומלץ להימנע מהזרקות תוך-שריריות מכל סוג שהוא במהלך חודשיים לפחות מקבלת החיסון החי-מוחלש, התקופה שבה הוא נמצא במעיים אצל רוב המתחסנים.

  ד"ר חיים רוזנטל: "הרצון של משרד הבריאות לחסן את כל האוכלוסייה מובן. הבעיה היא שמאות אלפים ואולי יותר ילדים ומבוגרים, ידבקו בצורה מכוונת על ידי הנגיף המוחלש שיופרש בצואה של הילדים שיקבלו את החיסון בטיפות (נגיף מוחלש). הילדים שיחזרו לבית הספר ולגנים ידבקו כנראה מאותם ילדים שקבלו את החיסון המוחלש. זו בעצם אחת המטרות העיקריות של החיסון המוחלש.  הדרך לצמצם את סיכויי ההידבקות הינה לא לשלוח את הילדים למסגרות הללו. גם דבר זה אינו מבטיח שלא ידבקו כשיבואו במגע עם הסביבה.

  ילד המקבל את החיסון מפריש אותו בצואה ומדבק כנראה לתקופה של 4-6 שבועות.

  הילדים שיקבלו עכשיו את החיסון משמשים למעשה אמצעי להפצת הנגיף המוחלש בכל רחבי הארץ. יש חובה מוסרית לומר להורים שעיקר המטרה במתן החיסון המוחלש בטיפות היא לא להגן על ילדים המקבלים אותו מפיני הפוליו (הם הלא מחוסנים בזריקה  – נגיף מומת) אלא בשלב ראשון להפיצו בכל האוכלוסייה ובשלב שני למנוע מהם להיות נשאים.

  גם אם נניח שהחיסון אכן יעיל כפי שטוען משרד הבריאות הפצת הנגיף המוחלש באופן ייזום הינה "הימור" לא פשוט. מאות אלפים ואולי מיליונים ידבקו כנראה בנגיף מוחלש בשבועות הקרובים. איש אינו יודע בוודאות מה המשמעות הרפואית של מצב זה לטווח ארוך. האם מותר להדביק אוכלוסיה שלמה בנגיף מוחלש כדי לפתור בעיה עכשווית ולהסתכן ביצירת בעיה לטווח ארוך שאולי תהיה קשה יותר?"

  המלצותיי לשמירה על בריאות שלמה

  בימים אילו, ילדנו וגם אנו המבוגרים נהיה חשופים להדבקה מכוונת של אוכלוסיות ילדים נרחבות במחלה. ככל הנראה ,ילדים רבים יידבקו במחלה כתוצאה מחשיפה לחבריהם. כולנו תקווה,כי הניסוי הזה יעבור בצורה סבירה וללא נפגעים רבים. אין לדעת מה תהיה השפעת הדבקת כל האוכלוסייה במחלה בטווח הרחוק.

  אולם חשוב לזכור כי בכל רגע נתון אנו וילדנו חשופים למיליארדים של וירוסים,חיידקים ,פטריות ועוד. בכל זמן שהוא,הדגש אינו צריך להיות על וירוס או נגיף זה או אחר וסביב הפחד מההדבקה.אלא על יצירת בריאות תקינה וחסינות איתנה בקרב ילדנו- אל מול כל מחלה.

  ככלל אינני ממליצה להתחסן בחיסון המוחלש לפוליו הניתן בימים אלו בטיפות. רוב האוכלוסייה תתחסן כנראה ממילא בעקבות הידבקות מהסביבה.

   

  האם לשלוח את ילדי לבית הספר ולגנים?

  כפי שאמר ד"ר חיים רוזנטל: הילדים שיחזרו לבית הספר ולגנים ידבקו כנראה מאותם ילדים שקבלו את החיסון המוחלש. זו בעצם אחת המטרות העיקריות של החיסון המוחלש.  הדרך לצמצם את סיכויי ההידבקות הינה לא לשלוח את הילדים למסגרות הללו. גם דבר זה אינו מבטיח שלא ידבקו כשיבואו במגע עם הסביבה.

  ילד המקבל את החיסון מפריש אותו בצואה ומדבק כנראה לתקופה של 4-6 שבועות.

  עם זאת,וזה ממש חשוב,יש לזכור כי מ1957 עד שנת 2007 מרבית ילדי ישראל קיבלו נגיף מוחלש ומעטים מהם חלו במחלה.

  מה עם ילדי אינו מחוסן כלל לפוליו?

  סביר שילדים שאינם מחוסנים בחיסון המומת, יותר חשופים לנגיף הפוליו (הן הטבעי והן המוחלש מהחיסון). יחד עם זאת, הסיכוי להיות חולה ומשותק הוא נמוך מאד בכל מקרה.

  סביר להניח שעם אורח חיים בריא (בעיקר חיזוק למערכת החיסון,תזונה בריאה עם מעט סוכרים ועמילנים, שמירה על הגיינה) ילדכם לא יינזק מן המחלה . ניתן להניח שילדים  בריאים , שאינם סובלים ממחלה או טיפול רפואי המדכא את המערכת החיסונית שלהם, אינם נוטים לזיהומים חוזרים ונשנים המצריכים אנטיביוטיקה, לא נמצאים בקבוצת סיכון מהווירוס המוחלש בסביבתם, גם אם אינם מחוסנים בעצמם.

  המלצתי בנושא מניעת הדבקה עולה בקנה אחד עם המלצת משרד הבריאות והיא פשוט שמירה על היגיינה. שטיפת ידיים במים וסבון עם כל יציאה מהשירותים ולפני אכילת מזון ולאחר החלפת חיתולים. זו הדרך היעילה ביותר למניעת הדבקה בנגיף הפוליו. רצוי לוודא שגם בגן הילדים שומרים על כללי היגיינה עם הילדים, סביב העיסוק באוכל והשימוש בשירותים

  ?האם בטוח ללכת לבריכה ולים 

  המים בבריכות הציבוריות הינם מים באיכות גבוהה המנוטרים באופן תדיר להימצאותם של נגיפים וחיידקים אשר עלולים לסכן את האוכלוסייה ומכילים בעצמם חומרים לשמירה מפני זיהומים נגיפיים, כמו כלור. במידה וימצא גורם המסכן את האוכלוסייה, לא יורשו התושבים להיכנס לבריכה הציבורית. יחד עם זאת, במיוחד לאוכלוסיות הנמצאות בסיכון, כדאי לשקול את החשיפה למי בריכה ציבורית בחודשים הקרובים, במהלכם יופרש הנגיף החי לסביבה.

  מי שופכין העוברים טיהור לפני ניתובם למי הים, אמורים להיות נקיים מנגיפי פוליו, בשל תהליך הטיהור עצמו. לא נתקבלו דיווחים על סכנת רחיצה במי הים.

  האם להתחסן?

  ככלל איני ממליצה להתחסן בחיסון המוחלש לפוליו הניתן בימים אלו בטיפות. רוב האוכלוסייה תתחסן כנראה ממילא בעקבות הידבקות מהסביבה.

  אם אתם חושבים להתחסן כדי להגן על עצמכם מהפוליו – נכון לעכשיו לא נתגלה אף חולה במחלה כך שאין מפני מה להתחסן.

  אם חשבתם לחסן כי ילדכם אינו מחוסן במומת,וברצונכם  להגן על ילדכם מהדבקות מילדים שהתחסנו בגיף המוחלש מחבריהם , חשוב שתזכרו שעל אף כל ת.הלוואי של חיסון זה,עד 2005 כלל אוכלוסית ישראל קיבלה אותו ועל אף שאחוז קטן נפגע ממנו, מדובר בעיקר באילו שניחנו במערכת חיסון חלשה.

  ובמידה וילדכם ידבק בנגיף מוחלש בהדבקה מחבריו ולא יקבלו ישירות בעצמו אתם חוסכים לו את המפגש עם רעלים נוספים,שהם חומרי השימור הרעילים שבחיסונים .פעמים רבות הנזק מחיסונים מגיע מהמפגש עם רעלים אילו .

  חשוב לזכור כי ילדכם ואתם נחשפים מדי יום למליונים של חיידקים ווירוסים שעלולים,כמו פוליו, לגרום באחוזים קטנים ביותר,לסיבוכים קשים. יש להניח כי מאות פעמים כבר נתקלו י לדכם בסטרפטוקוק, בשלל חיידקים ווירוסים שמחוללים דלקות ריאות- שמאות אנשים (בד"כ עם מע חיסון חלשה מאד) מתים או ניזוקים מסיבוכים שלהם כל שנה,הרבה יותר מכל פוליו. ועל אף החשיפה הזו, גם למחלות וגם לחיסונים מוחלשים,סביר להניח שילדים חזקים ובריאים ישארו חזקים ובריאים.

  יש לזכור שהחיסון המוחלש,בדיוק כמו המחלה, פוגע באחוז קטן מאד של ילדים,בד"כ בעלי מערכת חיסון חלשה.יש מחלות רבות שנמצאות סביבנו שהן מסוכנות ,אלפים מתים בשנה בישראל פשוט משפעת. ועדיין ,על אף שמחלות אילו סובבות ומדביקות את ילדנו וזמינות פי כמה וכמה יותר מהפוליו,ילדנו בד"כ לא ניזוקים מהם. פוליו אמנם תופס כעת את הכותרות,אך הרבה מעבר לכל פרופורציה.

  חשוב גם לראות מה דעתה של ד"ר סוזן האמפריס,מומחית עולמית בנושא, על חיסון בחיסון המומת כדי למנוע פגיעה מהמוחלש -קראו כאן.

  בכל מקרה, תמיד לפני שאתם מחסנים חשוב ביותר לקרוא פה את ההמלצות מתי וכיצד לתת חיסונים,כדי למזער נזקי חיסונים

  מתי חשוב להיזהר במתן חיסונים ?

  בילדים שהגיבו בעבר בצורה רגישה למתן חיסונים

  בילדים שנמצאים בתקופה של שינויים ותקופות מאתגרות (תחילת גן,סיום הנקה,מעבר לחדר משלי,מעבר לבי"ס חדש,גיורשים של ההורים וכו)

  בילדים מתחת לגיל שנתיים- כאשר מערכת החיסון אינה מפותחת עדיין

  בילדים שמערכת החיסון שלהם חלשה: הנוטים למחלות ודלקות חוזרות, או/ו חולים במחלות כרוניות כגון בעיות עור חוזרות,אסטמה, הפרעות בעיכול,דלקות פרקים ועוד.

  בילדים שהיא חולים בשלושת החודשים האחרונים.

  והכי חשוב: כיצד אוכל לוודא שילדי יישאר בריא וחזק?

  עליך לדאוג שיהיה חסון ומחוסן באופן טבעי. הרי מדוע אנו עושים חיסון? אנו מחפשים בעצם סוג של ביטוח.

  חיסון משווק לנו כביטוח ,לא יעיל לגמרי, כנגד מחלה ספציפית.

  אך חיסון הוא גם אוסף של חומרים רעילים שיוצרים פגיעות רבות בגוף שלנו. הדבר משול למחשב שאתם מכניסים אליו וירוס קטלני. או שהאנטי וירוס יספיק להשתלט עליו,או שהתוכנה בינתיים תספיק להיפגע. זו בחירתכם המלאה אם להשתתף או לא בניסוי. וזה אכן ניסוי,כי החיסון הזה מעולם לא נוסה במחקר קליני הולם.

  רוצים לבטח את ילדכם באמת כנגד מחלות?
  עזרו להם להיות חזקים ,בריאים ועמידים. הדאלי למה אמר פעם: במקום לרפד את העולם בעור, דאג לך לנעליים טובות. 🙂

  !כיצד? הגענו לחלק הכי חשוב


  עידוד והעצמה

  לפני הכול, עזרו להם להרגיש טוב ולהיות מאושרים.

  בכנות, זה הדבר הכי גדול שאתם יכולים לעשות עבור בריאות הסובבים שלכם.

  דאגו לילדכם לסביבה שפויה ורגועה. וודאו שהם מוקפים באנשי חינוך מעצימים וחיוביים. תנו להם המון חיזוקים עבור הכישרונות שלהם והמעשים החיוביים שהם עושים.
  חזקו אותם ועזרו להם להאמין במי שהם. העצימו אותם,תנו להם תשבחות ועידודים רבים עבור ההישגים הקטנים ביותר : מהצלחה להחזיק את הבקבוק בפעם הראשונה ועד ההצלחה לבנות מגדל של קוביות.

  השתדלו שלא לבקר אותם של לצורך,אלא הראו להם ושמשו להם דוגמא כיצד כן לפעול,הימנעו מלרדת עליהם,לפקפק ביכולות שלהם  ,לזלזל בהם או בחלומות הפרועים ביותר שלהם. אילו דברים מאד מחלישים למערכת החיסון.

  הדבר המחזק ביותר לבריאותו של אדם הוא התמיכה ,ההעצמה והעידוד שהוא מקבל מסביבתו.והם מרגישים ומבינים זאת מגיל יום.

   

  עידוד ותשבחות על בריאות

  תנו לילדכם עידוד ותשבחות על כך שהוא חזק ובריא,יש חוק שאומר שמה שניתן לו תוקף יהפוך למוצק. והוא כל כך נכון ושימושי כאן!

  כאשר ילדכם  חולה השתדלו לא לתת לו יחס מועדף,סימפטיה ורחמנות. מתוך אהבה לילדנו ולחברינו אנו נוטים בזמן מחלה וחולשה ,לרחם על ילדנו ולפנק אותם יותר מהרגיל. כך אנו מלמדים אותם כי כאשר הם חלשים הם מקבלים אהבה,רחמנות,זמן איכות עם ההורים ושלל פינוקים וכך המחלה הופכת לפרס. הכוונה היא כמובן להמשיך לעזור להם להבריא,ותמיד להיות שם בשבילם! אך להמשיך לתת להם אהבה כרגיל.עזרו להם להבריא תוך כדי שאתם מעודדים ומצ'פרים אותם עבור הבראתם! למשל במקום :"אוי,מסכן שלי,אתה כ"כ חולה,מה להכין לך? אימא תיתן לך חיבוק ותכין לך מרק.."

  אפשר לנסות: "וואו!אני רואה שאתה נראה ממש יותר טוב היום,והכנתי לך את המרק כדי שיעזור לך להתחזק עוד יותר! אתה עושה עבודה מדהימה בלהבריא! ממש כל הכבוד לך!  ברגע שתבריא איזה דבר כיפי תרצה שנעשה יחד? "

  היחס הזה לילדכם בזמן מחלות,פציעות,נפילות ורגעים חלשים לא יגרום להם לפנות למחלות כדי לקבלת תשומת לב ואהבה.וישמור אותם מאד בריאים ונוטים פחות ליפול ולחלות.

  היגיינה

  שמירה בסיסית על היגיינה תמנע בצורה הטובה ביותר את ההידבקות בנגיף. נכון הדבר שבעתיים כאשר מחסנים את האוכלוסייה בחיסון חי-מוחלש ממנו מופרש הווירוס בצואה ועלול בדרך זו להדביק אחרים.
  למעלה מ- 25 שנה לא דווחו מקרים חדשים של הידבקות בנגיף בקרב אוכלוסיית ישראל וזאת בעיקר בשל רמת ההיגיינה הגבוהה והפרדת מערכות הביוב מהאוכלוסייה.

  תזונה נכונה
  עזרו לילדכם ולכם לבנות גוף חזק ע"י הקפדה על תזונה נכונה, שלל ויטמינים מאוכל מזין והנקה ככל האפשר. ילד יונק מוגן ע"י הנוגדנים של אימו המגיעים מהחלב שלה.

  תנו להם הרבה מיצי ירקות ופירות שמכילים שלל ויטמינים.

  הקפידו על כמות רבה של חלבונים,רצוי מן הצומח והמון פירות וירקות.

  נגיף הפוליו אוהב עמילנים וסוכרים,אז נסו להפחית באילו בתקופה הזו.

  כמו כן,זהו זמן חשוב לתת לילדכם ולכם אנטיאוקסידנטים רבים.תמצאו אותם בפירות וירקות אדומים וסגולים,בפירות הדר וכמובן בויטמין e הנהדר ובוטימין c.

  ניתן להוסיף לילד כדור של ויטמין e ביום ו1000-2000 מ"ג של ויטמין סי . יש לדעת כי  כמויות כאלו של ויטמין c עלולות לגרום ליציאות רכות ואז יש למתנן בהתאם.

  ניתן להשיג בקליניקה שלנו ויטמין e מאד איכותי ,שנספג בצורה מירבית,של חברת 'אומגה 3 הגליל'.

  זו תקופה שנכון להקפיד בה על אכילה נכונה,ובמיוחד על כך שאין חסרים: כגון ברזל, בי12, ח.פולית וכמובן-ויטמין d.

  לרוב הילדים (והמבוגרים) חסר ויטמין d -שהוא ויטמין מאד מאד חשוב ביצירת תאי דם לבנים: החיילים של מערכת החיסון.

  משרד הבריאות מדבר על 80-90 אחוז מהאוכלוסיה שסובלים מחסר בויטמין d ואילו אני עד היום בקליניקה נתקלתי במאה אחוז.
  זהו הזמן להוסיף לכם ולתזונה של ילדכם ויטמין D
  גם אם טרם ערכתם לילדכם בדיקת דם לויטמין D ,אין בכך משום נזק וכאמור,אני טרם פגשתי בישראל אדם שאינו סובל מחוסר של ויטמין זה.
  ניתן להשיג בקליניקה שלנו ויטמין d איכותי של חברת 'אומגה 3 הגליל'

  לילדים שאינם אוכלים פירות וירקות רבים ניתן להוסיף גם מולטי-ויטמין איכותי,רצוי כזה שמגיע מהמזון עצמו. למשל, משייק יומי של שלל ירקות ופירות.כמו כן,במקום מולטי ויטמין ניתן להוסיף לשייקים ספרולינה-אצה המהווה מזון על ומכילה עושר רב של ויטמינים.תמצאו אותה באינטרנט בקלות.ספרולינה מאד טעימה יחד עם מיץ גזר! ובד"כ ילדים אוהבים לשתות אותה כך.

  להלן מצגת שלי בנוגע לתזונה בריאה לילדים ומבוגרים שתיתן לכם כלים לתזונה בריאה לילדכם

  חיזוק מערכת החיסון

  זהו זמן טוב לחזק את בריאותכם ואת בריאות ילדכם.
  אם יש סימנים של רגישות פיזית,מחלות וכדומה- ראו זאת כסימן שיש משהו פנימי יותר שזקוק לאיזון ,היענו ל 'סימן' וחזקו אותם על ידי טיפולים המכוונים לחזק את גופם מהפנים לחוץ,ע"י איזון אמיתי ויסודי של גופם. כמו למשל :הומיאופתיה קלאסית המותאמת אישית,דיקור סיני .

  ילד שמוציא סימפטומים כמו דלקות חוזרות,בעיות עיכול וזוכה בכל פעם רק לטיפול בסימפטומים,(אם באופן טבעי או קונבנציונלי )אינו זוכה באמת לקבל חיזוק ואיזון הולם לסיבות שבגללן הוא חוזר ונעשה חולה,ועל כן הוא יהיה חשוף יותר למחלות,שאותם נצטרך ל 'כבות' בכל פעם.

  זה הזמן להעניק לו טיפול הומיאופתי שיחזק אותו ויביא אותו לאיזון יסודי, וכך תעניקו לו ביטוח הולם כנגד מחלות שכאלו.

  קראו כאן על הטיפול ההומיאופתי וכיצד הוא מחזק מאד את האדם כמכלול ועוזר לו לשמור על בריאותו ועל החוסן שלו אל מול מחלות

  במרבית המקרים שפגשתי,טיפול מותאם אישית בהומאופתיה קלאסית הספיק על מנת לחזק את הגוף ולרפאו בצורה משמעותית.

  מנקודת מבטי,אני חושבת שהדבר הטוב ביותר כעת הוא להיות מאוזן תחת טיפול הומאופתי טוב. אך זו תקופה מאתגרת,וטוב להתחזק מכמה כיוונים
  ולכן,אני ממליצה מאד על  פטריית הקורדיספס. זוהי פטרייה מאד  חזקה שנותנת המון כוח ותגבור למערכת החיסון .משום שהיא כה חזקה ,משתמשים בה שנים למיגור סרטן.מדובר בחומר אפקטיבי ביותר ,יותר מרוב החומרים בטבע ,במניעה של הדבקות במחלות ובעידוד מאד מאד עוצמתי של מערכת החיסון.

  ,אני מאד ממליצה עליה,יחד עם הויטמינים ,לחיזוק משמעותי של מערכת החיסון ותמיכה בה להלחם בכל נגיף ביעילות ובחוזקה. למניעה לילד/מבוגר יש לקחת ממנה כמוסה ביום,אותה ניתן לפורר לאוכל/יוגורט/מיץ/משקה או לבלוע .יש לה טעם שילדים אוהבים בד"כ,של בוטנים

  ?מהי הפטרייה הזו
  קורדיספס סיננסיס (Cordyceps sinensis)
  הינה פטריה מוכרת ונפוצה בשימוש הרפואה הסינית לפחות אלפיים שנה. עוד בכתבים סיניים עתיקים יש תיעוד לגבי יעילותה בהארכת ושיפור איכות החיים, עזרה בהתגברות על מחלות והגנה על תפקוד הכליות. קורדיספס נחקרה רבות ע"י מדענים במהלך 40 השנים האחרונות תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, ומחקרים אלו הוכיחו את יעילות התרופה כפי שידועה ברפואה הסינית .

  מחקרים וניסויים רפואיים הראו שקורדיספס מסוגל לעזור במקרים של כשל כליות והשתלת כליותקורדיספס גם יעיל כתוסף בטיפול בסרטן – כמותרפיה ורדיותרפיה.לאחרונה ישנם ממצאים שקורדיספס מעכב גרורות סרטן שדלקורדיספס השפעה טובה על רמת הסוכר,הכולסטרולולחץ הדםקורדיספס מכיל נוגדי חימצון חזקים מאד – היא מיטיב עם אנשים זקנים ויעיל להאטת הזדקנותבקבוק קורדיספס אלוהה מכיל 90 כמוסותכ"א 525 מ"ג

  לקורדיספס אין תופעות לוואי וקונטרה אינדיקציות עם טיפולים נוספים.ב1 אחוז מהמטופלים היא מזרזת פעילות מעיים.וגם זה בדכ יעבור לאחר כמה ימים.

  אני ממליצה בחום על הקורדיספס של חברת אלוהה,שהיא אורגנית לחלוטין ,עולה לעין שעור על כל חברה אחרת ומגיעה אלינו מארה"ב. בגלל הרצון המובן לחזק יותר את הילדים בתקופה זו, הצלחנו לרכוש מלאי של פטריית הקורדיספס של אלוהה,למעשה האחרון שנשאר בארץ.מוזמנים לפנות אלינו לרכישה של הקורדיספס לילדכם.

  חיסון הומיאופתי לפוליו

  ניתן לצמצם מעט את הנזק האפשרי מהחיסון המוחלש לפוליו על ידי נטילת "חיסון הומאופתי כנגד פוליו". מטרת החיסון להכין את מערכת החיסון למפגש עם הנגיף המוחלש.החיסון מגיע בטיפות ויש לקחתו 5 ימים. יעילותו לא הוכחה כי אין פוליו בישראל כבר 26 שנה. הניסיון שלנו עם חיסונים הומיאופתים במקרים דומים טוב.

  לעניות דעתי,במצב הנוכחי ,אין עדיין צורך לקחת את החיסון ההומיאופתי ורצוי לפעול בדרכים האחרות שציינתי.

   

  במידה ויחול שינוי בעובדות המתוארות לעיל ייתכן ואעדכן את המלצותיי.

  אשמח לייעץ לכם במה שתצטרכו,
  אני מאחלת לכם בריאות שלמה ! נועה אדם

   

  מאמר זה מבוסס על מחקרים עדכניים בתחום,על חוות הדעת שפרסם ד"ר חיים רוזנטל ועל נתונים שנלקחו מעמותת חסון.

  לקריאת נתונים נוספים אנא היכנסו לאתר של עמותת חסון